4 tipy, jak pečovat o pronajatou nemovitost

26.11. 2023Artem Saykin

Patříte mezi nájemníky a chcete vědět, co je dobré dělat? Nebo jste naopak majitel a zajímá vás, o co je vhodné se starat, aby vám z nemovitosti nezůstala kůlnička na dříví? Péče o pronajatou nemovitost je z mých zkušeností nutná, nemusí být ale nijak náročná, pokud majitel a nájemník spolupracují. A tohle jsou ty nejčastější věci, na které se vyplatí myslet.

Čím poctivěji se staráte, tím déle se můžete vyhýbat nutným investicím do rekonstrukce. Líbivější nemovitosti mají také v očích zájemců větší hodnotu, je možné nastavit vyšší ceny za pronájem a ruku v ruce s tím jde i to, že takové byty či domy zároveň přitahují slušné nájemce. Jaké jsou při údržbě nemovitosti ty hlavní body, na které se zaměřit?

1. Pravidelnost

Pravidelná údržba je alfou a omegou pro udržení nemovitosti v dobrém stavu a předcházení větším problémům. Ve spolupráci s nájemcem je potřeba kontrolovat a udržovat zařízení jako je například lednička, myčka nebo trouba, určitě neopomínejte ani klimatizaci, topení a elektroinstalaci. V rámci určitých typů pojištění je dokonce povinné pozvat jednou za rok technika, který zkontroluje připojení všech elektronických zařízení do sítě a vyhodnotí, zda nemůže dojít například ke zkratu nebo větší škodě.

Pokud vám případné problémy nehlásí nájemce, alespoň jednou ročně se do nemovitosti vydejte a projděte vše společně. Můžete to například „sfouknout“ při podpisu prodloužení smlouvy, abyste zase nájemníkovi zbytečně nezasahovali do jeho osobního prostoru. Ano, je to sice vaše nemovitost, vnímejte ale, že daný člověk považuje tento prostor za svůj domov a může se z vaší návštěvy cítit nesvůj.  

2. Rychlost

Pokud se něco v nemovitosti rozbije nebo potřebuje opravu, je důležité jednat rychle. Přehlížené problémy totiž často vedou k dalším, může zároveň narůstat nespokojenost nájemníka.

Doporučuji, abyste vždy věděli, na koho se obrátit v případě základních problémů:

  • plynař
  • elektrikář
  • topenář
  • oprava pračky/myčky (jedna prasklá hadička dokáže napáchat ohromné škody)

To jsou takové nejčastější oblasti, kde je opravdu potřeba danou situaci řešit zavčasu. Rozhodně se pak hodí vědět, na koho se můžete spolehnout v případě malování nebo třeba zednických prací. 

3. Pravidla

Stanovte a smluvně si pojistěte všechna pravidla ohledně platby nájemného, povolených úprav nemovitosti, zákazu kouření a dalších záležitostí. Nikdy nevíte, jak se nakonec vztah majitel-nájemník vyvrbí a ve finále můžete být velmi rádi, že máte práva a povinnosti vymezené v nájemní smlouvě.

Pokud nemáte čas nebo zkušenosti se správou pronajaté nemovitosti, můžete se obrátit na profesionální správu nemovitostí. Správce se postará o vše za vás a vy si můžete tak zvaně hodit nohy na stůl. 🙂 

4. Komunikace

Ne nadarmo se říká, že základem fungujícího vztahu je komunikace. I v tomto případě je to pravda. 🙂 Udržovat otevřenou, přátelskou a příjemnou komunikaci s nájemci je efektivní a oběma stranám to v případě řešení čehokoliv velmi usnadní život. Být proaktivní a vstřícný je vždy lepší než si vzájemně házet klacky pod nohy. Přeci jen je dobré vědět, že oba od sebe vzájemně něco potřebujete – jeden klidné bydlení a druhý pravidelný a spolehlivý nájem. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře