Nemovitost v exekuci – jak ji koupit?

16.4. 2021Artem Saykin

Stává se, že objevíte dokonalou nemovitost ve vytoužené lokalitě, ale pak se vyklube háček – je v exekuci. Díky tomu sice můžete získat výrazně nižší cenu, počítejte však s větší časovou náročností. Poradím vám, jak se na takový odkup nemovitosti v exekuci připravit.  

Kde hledat nemovitosti v exekuci na prodej

Prvním místem, kam by měly směřovat vaše kroky, není samotný dům či pozemek, ale katastr nemovitostí. Právě tady se jednoduše online dozvíte potřebné informace o případné exekuci. Konkrétně se dívejte do oddílu C, ve kterém tuto informaci najdete. Pokud budete mít o takovou nemovitost zájem, doporučuji jednat přímo s aukčním portálem nebo zastupujícím realitním makléřem. Budete tak mít jistotu, že vše proběhne bez komplikací. Odkup nemovitosti v exekuci totiž může být administrativně a časově náročný.

Sledovat můžete také Portál dražeb exekutorské komory České republiky, který je jakýmsi registrem exekucí nemovitostí. Exekutoři mají povinnost na Portálu dražeb zveřejňovat všechny exekuční dražby a vy tak na jednom místě najdete všechny pozemky, domy či byty s tímto statusem.

Důvěřujte, ale prověřujte. U exekucí dvojnásob

Vždy je klíčové vědět o nemovitosti v exekuci co nejvíc informací. Pokud vám nekryje záda zkušený makléř, prostudujte si velmi pečlivě dražební vyhlášku a zjistěte základní informace. Těmi jsou například:

 • Datum a čas konání dražby
 • Forma a místo
 • Označení a popis nemovitosti
 • Termín možných prohlídek
 • Hodnota dražební jistoty a minimální dražební částka či příhoz a další

Dále vás bude zajímat, zda má daný pozemek, dům či byt nějaké spoluvlastníky. Ti by totiž měli přednostní právo nemovitost v exekuci koupit. V listu vlastnictví najdete také údaje o tom, zda není na nemovitost vázané věcné břemeno nebo zástavní právo. Tyto informace totiž nemusí být uvedené v dražebním listě a zároveň není automatické, že úspěšnou dražbou zanikají. 

Nezapomeňte si prověřit také původního majitele. V centrální evidenci exekucí vedené Exekutorskou komorou České republiky zjistíte, jaké další zahájené exekuce a dluhy původní majitel má. Ideální je také získat potvrzení o bezdlužnosti a výpis z registru dlužníků. Jen tak si totiž můžete být jistí, že společně s nemovitosti nevydražíte i dluhy, které by mnohonásobně přesáhly váš cenový limit.  

Vyhraná dražba nemusí znamenat šťastný konec

Ačkoliv to může znít bláznivě, dlužník bývá až tím posledním, kdo se dozví o tom, že dochází k odkupu nemovitosti v exekuci. Exekutoři to dělají z jediného důvodu – aby nedošlo k rychlému převedení majetku na kamarády, partnera/partnerku či někoho z rodiny. 

I to ale může vést k tomu, že se bude dlužník jednoduše odmítat z nemovitosti vystěhovat. A vy ho násilím nutit nemůžete. Nezbývá tak než obrátit se na soud a počkat na rozsudek. To ale může trvat i několik let. Proto opravdu dobře zvažte, zda se do koupě nemovitosti v exekuci pustit. A pokud ano, zda se místo vlastních sil raději nespolehnout na profesionála.  

Rád vám v případě koupě i prodeje nemovitosti v exekuci pomůžu. Neváhejte mě kdykoliv kontaktovat. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku